Сьогодні, Ви – бігун-початківець. Завтра – бігун-марафонець. Гордо звучить, згодні?
Трек « 42.195» залитий у профіль Вашого додатку для бігу та соцмережі збиратиме «лайки» не один тиждень;)
Однак, жоден біговий додаток, чи навіть ваш найближчий друг, не завжди зможе сказати: «А, може, не варто бігти марафон?».
Марафон в рамках суперечки, чи в погоні за визнанням в інтернеті – не найкраще рішення.
І ось чому!
- У своїй голові ви малюєте максимально романтичні уявлення про подолання марафону. Усмішки учасників та вболівальників, постійна легкість в ногах, «та, що ж….ПетроОленаМиколаІван зміг і я зможу!». Марафон – фізично та морально складна дистанція, яка вимагає від спортсмена максимально якісної та тривалої підготовки. Марафон не терпить спонтанності. А підготовка до марафону – це монотонність, часто одноманітність протягом кількох місяців. Готові Ви до такого?
- Якщо Ви бігун-початківець, то ваші м’язи, зв’язки та сухожилля ще не звикли до великих бігових об’ємів, які необхідні при підготовці до марафону. Навіть, якщо Ви бігаєте вже 2-3 місяці, а то й пів року, це не означає, що ваш організм вже здатний витримати високе навантаження. Нераціональне збільшення бігових об’ємів тягне за собою різного роду запалення, травми, які можуть на декілька тижнів «вибити» вас із звичного тренувального режиму (! А, то й на значно довший період!)
- Кажуть, що біг підвищує імунітет? Це так! Однак, при підготовці до марафону (а особливо після найдовших тренувань) опірність організму знижується і впіймати будь-яку застуду чи захворювання стає значно простіше.
- Зупиніться і замисліться, чи насправді бігти 42 кілометри з темпом 3 хв/км, чи навіть 5 хв/км важче, аніж пробігти марафон в темпі 6-7 хв/км.
4, чи 5 годин бігу (а то й більше!) – неймовірне комплексне навантаження на організм! Вплив марафонського навантаження на людину не закінчується після подолання фінішної лінії. Ослаблений організм, пошкоджені м’язи. В такий момент Ви максимально вразливі та схильні до застуди та інших захворювань. А відновлення після такого навантаження відбувається мінімум 5-7 днів (залежно від вашої підготовленості). У випадку бігуна-початківця – 2-3 тижні.
- Біг на 42 кілометри – не лише фізичне навантаження. Здавалося б, Вас на дистанції оточує багато спортсменів, але насправді, є лише Ви і марафон.
Велике емоційне навантаження несе у собі цей виклик. І нерідко, навіть бігуни-професіонали, схильні до пост-марафонської депресії. Звісно ж, професіонали вкладають у змагання значно більше, ніж бігуни-аматори, але 42 кілометри несуть у собі рівний вплив на всіх без винятку. Який це буде вплив – залежить лише від Вас, вашої підготовки та підготовленості.
Ви готові бігти марафон, якщо:
- Ви зробили медичне та функціональне обстеження свого організму і не маєте протипоказань до такого тривалого випробування.
- Ваш «біговий стаж» регулярних занять не менше 1,5-2 роки.
- Декілька разів (на змаганнях!) подолали напівмарафонську дистанцію.
- В тиждень ви долаєте не менше 40-50 кілометрів
- Окрім бігу, готові виконувати стрибкові та силові вправи та не забувати за відновлювальні процедури.
- Дотримуєтесь адекватного режиму харчування, сну та відпочинку.
- Готові до цього випробування психологічно.
А, головне, Ви самі відчуваєте, що готові витримати перш за все підготовку, адже після цього довгого рутинного процесу, подолання марафону стане найлегшим випробуванням 😉
Це точно – біг дистанцією в марафон 42,195км річ не проста та вимагає адекватної підготовки. 3км-5км – пробіжки тут не спрацюють.