Більш сильними, швидкими чи витривалими ми стаємо не тільки за рахунок виснажливих тренувань! Відновлення – найважливіша частина тренувального процесу.
Однак часто бігуни-аматори забувають (чи зовсім не знають) про те, що можна пропустити тренування, замінити його на відновлювальне (!) плавання, похід в сауну, чи просто лежання на дивані.
Золоте правило: «Краще НЕдотренуватися, ніж ПЕРЕтренуватися» сповідують далеко не всі.
В той час, коли у спортсмена-професіонала є 24 години на добу для тренувань, аматор намагається встигнути все, а також трішки пожити звичайним життям. Така погоня за результатами, тренуваннями у стилі «вже, зараз і ще більше» сильно навантажує організм, який у певний критичний момент починає давати збій.
Недовідновлення на фоні інтенсивного тренування, що було підкріплене ще й невеликими змаганнями може дати результат при гарному відновленні після такого стресу. Однак, постійна робота на недостатньому відновленні «заганяє» організм у перетренованість.
Перетренованість – стан організму, який викликаний відсутністю необхідного ДОСТАТНЬОГО відновлення у тривалий період навантажень. На відміну від післязмагальної втоми, чи втоми після важких тренувань, перетренованість не проходить за 1-2 доби. Це накопичене тижнями (а то й місяцями) недовідновлення, що тягне за собою некорисні фізіологічні та емоційні зміни.
Як розпізнати перетренованість?
Для кожного окремого спортсмена симптоми пере тренованості будуть максимально індивідуальними. Дуже часто складно відрізнити звичайну втому від перетренованості. Організм має здатність звикати до навантажень і викликати певну залежність. В цей момент спортсмен будь-якою ціною прагне досягти результату і часто не здатний адекватно оцінити свій фізичний чи навіть емоційний стан (особливо, якщо поруч немає тренера).
Однак є кілька простих способів зрозуміти чи є ваша втома перетренованістю, чи ні.
- високий пульс у стані спокою (насторожити Вас має пульс на 8-10 ударів вищий, ніж зазвичай протягом довгого періоду).
- тривале безсоння, погіршення якості сну.
- втрата апетиту та швидке безпричинне зниження ваги.
- постійна втома (навіть після сну), загальна слабкість.
- «подавлений» стан, тривожність, нервозність.
- Часті застуди, зниження імунітету.
- Травми (які згодом можуть стати хронічними).
Якщо Ви не прислухаєтесь до свого організму, а продовжуєте далі бездумно його навантажувати, то ризик фізичного і психологічного «зламу» дуже великий. Ігнорування перетренованості може створювати хронічні стани та потім створити небажання зовсім займатися будь-якими фізичними навантаженнями.
Слухайте себе та прислухайтеся до порад тренера! А, що робити, якщо Ви таки перетренувалися і чи можна з цього стану вийти самостійно – напишемо у наступній статті!