Взимку ми робимо ЦЕ, весною ЦЕ, а влітку тренуємось ТАК. Для чого цей поділ, якщо можна просто весь рік бігати у вівторок інтервали, в четвер темпове, а в неділю довгий крос?
Методами проб і помилок тренери, науковці, спортивні фізіологи, біохіміки та лікарі придумали періоди тренувань: підготовчий (базовий), змагальний і перехідний.
Зараз коротко про найдовший період спортивного року – базовий.
Але я аматор! Нащо мені все це?
Бігун-аматор, який слідує періодизації отримує ряд переваг над бігуном-аматором, який тренується хаотично та одноманітно. Наприклад, швидше і якісніше досягає personal best на улюбленій дистанції. Ми всі однаково люди: це працює не лише з професійними спортсменами!
То як, тепер трішки більше захотілося розпланувати свій рік? У класичному легкоатлетичному бігунському вимірі, ваш базовий період мав розпочатися принаймні місяць назад. Але не біда 😉
Основна ціль базового періоду:
навчити організм накопичувати, збирати і будувати фундамент.
Ми формуємо своєрідний «капітал», який будемо витрачати точково під час інтенсивних тренувань та змагань у наступному періоді. Можна дотримуватися загальної схеми тренувань за типом: інтервали + темпове тренування + довгий крос. І так увесь рік. Що втрачаємо?
Не відбудеться процесу накопичення і будівництва того самого фундаменту, який буде потрібен нам, щоб робити особисті рекорди. Відповідно не буде якісного прогресу, а то він і взагалі припиниться. Ми будемо накопичувати і одразу витрачати, потім знову трохи накопичувати, а витрачати може й більше. Е-е-е-е, а як же персонал бест? 😉
Під час базового періоду підготовки:
Ми маємо навчити наші м’язи накопичувати якомога більше енергії, збільшити продуктивність їхньої роботи. Наприклад, розвиток сили ніг дозволить нам збільшити довжину кроку та зменшити його частоту не втрачаючи швидкості. При цьому, ноги самі по собі штовхатимуть сильніше, а не за рахунок того, що ми прикладаємо великі зусилля. Нам не треба буде постійно думати: “штовхай сильніше, штовхай сильніше” 😉 Широкий красивий вільний крок вже не буде ознакою витрачання великої кількості сил! АЛЕ ноги не стануть сильнішими за рахунок одного лише бігу.
Збільшимо кількість нових капілярів навколо наших м’язів, кількість «доріг», якими буде рухатися кров. АЛЕ простий рівномірний тривалий біг не дасть цього в достатній мірі (про це іншим разом розкажемо).
Збільшимо кількість міоглобіну: таких-собі «таксистів», які будуть доставляти кисень з крові в м’язи.
Зміцнимо серцевий м’яз, збільшимо ударний об’єм серця, а відповідно й зменшимо ЧСС. Наш мотор буде працювати більш економно. Але зможе якісно напружитися в потрібний нам момент!
Тобто, в базовий період ми зробимо наше тіло (і душу) здатними витримувати високі навантаження під час інтенсивних тренувань і змагань БЕЗ ТРАВМ. А нам це дуууууже потрібно!
І головне:
періодизація (і базовий період в т.ч.) важливі для спортивного довголіття і, щоб досягати своїх цілей та персонал бест саме в ті моменти, коли необхідно. Здоров’я передовсім!
Плануйте і бережіться!